Jesteś tutaj: Klient indywidualny > Aktualności > Ważne zmiany w ustawie o OZE

Ważne zmiany w ustawie o OZE


Nowelizacja ustawy wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących zasad rozliczania prosumentów w systemie net-billing. Oto najważniejsze z nich:

  • Zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego o 23%. Od 1 lutego 2025 r. w rozliczeniach zwiększyliśmy wartość depozytu prosumenckiego o 23%. Zostało to zrealizowane poprzez przemnożenie rynkowej ceny energii przez współczynnik 1,23. Na fakturach, w których zastosowaliśmy współczynnik 1,23 prezentowana wartość rynkowej ceny energii jest już powiększona o 23%.
  • Wprowadzenie możliwości zmiany z rozliczeń opartych o Rynkową miesięczną cenę energii (RCEm) na rozliczenia w oparciu o Rynkową cenę energii (RCE), tzw. cenę godzinową. Ważne jest jeśli wybierzesz rozliczenia wg RCE, powrót do rozliczeń wg. RCEm nie będzie możliwy.

RCE, a RCEm

Rynkowa Cena Energii (RCE) to cena, po której energia elektryczna jest sprzedawana na rynku hurtowym w danej godzinie. Jest to cena dynamiczna, zmieniająca się w zależności od popytu i podaży na energię elektryczną w danym momencie. Prosumenci, rozliczani w tym systemie rozliczeń, otrzymują zapłatę za energię wprowadzoną do sieci na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej w danej godzinie.

Rynkowa Miesięczna Cena Energii (RCEm)

Rynkowa Miesięczna Cena Energii (RCEm) to średnia cena energii elektrycznej obliczana na podstawie cen rynkowych z całego miesiąca. Jest to cena bardziej stabilna w porównaniu do RCE, ponieważ uwzględnia średnie wartości z dłuższego okresu. Prosumenci, którzy są rozliczani według tego systemu, otrzymują zapłatę za energię wprowadzoną do sieci na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej.

Ważne!
Cena energii w systemach rozliczeń RCE i RCEm jest określana zgodnie z ustawą i ma charakter ceny urzędowej, publikowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na następujących stronach:

Cena energii w systemie rozliczeń RCE: https://raporty.pse.pl/report/rce-pln

Cena energii w systemie rozliczeń RCEm: https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej

Rozliczenia prosumentów z instalacją przyłączoną od 1 lipca 2024 roku

Prosumenci, którzy przyłączyli instalację po 30 czerwca 2024 r. będą rozliczani wyłącznie w systemie RCE. Obecny stan prawny nie daje tym prosumentom możliwości wyboru przejścia na system rozliczenia RCEm.

Rozliczenia prosumentów z instalacją przyłączoną do 30 czerwca 2024 roku

Prosumenci, którzy przyłączyli instalację do 30 czerwca 2024 r. byli rozliczani w systemie RCEm. Natomiast od 1 lipca 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. powinni być rozliczani według cen godzinowych (RCE). Od 1 lutego 2025 r. rozliczenia dla wskazanych prosumentów zostaną przywrócone do rozliczeń według cen miesięcznych (RCEm).

Rozliczenie depozytu w RCE i RCEm

Zasady rozliczenia wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu, zależnie od systemu rozliczeń, pozwalają określić wartość zwracanej nadpłaty depozytu:

  • dla RCEm – do 20% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu,
  • dla RCE – do 30% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu.

Z poważaniem,
Zespół NOVUM S.A.

Aktualności Ważne zmiany w ustawie o OZE
Nowelizacja ustawy wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących zasad rozliczania prosumentów w systemie net-billing. Oto najważniejsze z nich: ... Czytaj dalej
Aktualności Zmiana Taryfy w zakresie obrotu gazem ziemnym wysokometanowy...
Szanowni Państwo, W związku z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 25 lutego 2026 r. Nr DRG.DRG-4.4212.2.2026.PDo1 wydaną na wniosek No... Czytaj dalej
Aktualności Nowe Cenniki Energii elektrycznej dla Obiorców Indywidulanyc...
Szanowni Państwo, Uprzejmie informujemy, że z dniem 01 lutego 2026r. NOVUM S.A. wprowadza do rozliczeń nowy Cennik: Cennik Taryfy Fioletowe kW... Czytaj dalej
Aktualności Informacja o zmianach Taryfy dla usług dystrybucji paliw gaz...
Szanowni Państwo, W związku z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 17 grudnia 2025 r. Nr DRG.DRG-2.4212.22.2025.AIK wydaną na wniosek p... Czytaj dalej