Projekt realizowany w latach 2012-2016 zakładał zbudowanie dedykowanej infrastruktury informatycznej, dzięki której możliwe będzie świadczenie usługi dostępu do Internetu o minimalnej przepustowości 2mbit/s dla użytkownika końcowego. Na zbudowanej infrastrukturze możliwe było świadczenie usług dostępu do internetu co zmniejszyło wykluczenie cyfrowe na terenie woj. Wielkopolskiego w Lesznie, w Turku oraz w Kole.
Prawidłowa realizacja była możliwa dzięki wykonaniu profesjonalnej i niezawodnej sieci, która zapewni trwałość projektu po jego zakończeniu, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom umożliwiła rozwój w przyszłości. Projekt realizowany był w oparciu o doświadczenie własne zdobyte podczas realizacji innych inwestycji spółki. W gronie pracowników Novum S.A. są osoby, które brały udział w realizacji projektów finansowanych z Unii Europejskiej. Ponadto działania przewidziane projektem miały charakter jak najbardziej komercyjny – tzn. inwestycje które Novum S.A. realizuje we własnym zakresie realizowane są w podobny sposób.
Celem projektu było dostarczenie usług telekomunikacyjnych (Internetu) do założonej grupy 500 użytkowników w technologii WiMAX. Technologia ta była bezpieczna, ogólnie dostępna, znana oraz ówcześnie stosowana na całym świecie w rynku telekomunikacyjnym. Dodatkowo technologia WiMAX znajdowała najlepsze zastosowanie na obszarach rozproszonych gdzie nie opłacalne jest budowanie sieci kablowej ze względu na jej wysoki koszt. Jakość usługi świadczonej poprzez technologię WiMAX czy sieć kablową w ówczesnym czasie były takie same. WiMAX to technologia stworzona do budowania węzłów „ostatniej mili”. Standard WiMAX spełniał zasadę równego traktowania przez władze publiczne technologii teleinformatycznej i stworzenia warunków do ich uczciwej konkurencji, w tym zapobiegania możliwości eliminacji technologii konkurencyjnych przy rozbudowie i modyfikacji eksploatowanych systemów teleinformatycznych lub przy tworzeniu konkurencyjnych produktów oraz rozwiązań.